ADC14DC105CISQ/NOPB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ADC14DC105CISQ/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
60-WFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC ADC 14BIT PIPELINED 60WQFN
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Analog to Digital Converters (ADC)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Position :
QUAD
Voltage - Supply, Analog :
2.7V~3.6V
Operating Supply Voltage :
3.3V
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
60
Power Consumption :
800mW
Number of Channels :
2
Package / Case :
60-WFQFN Exposed Pad
Base Part Number :
ADC14DC105
Max Power Dissipation :
1.06W
Feature :
Simultaneous Sampling
Analog Input Voltage-Min :
1.4V
Architecture :
Pipelined
Pin Count :
60
Width :
9mm
Number of Pins :
Mount :
Surface Mount
Supply Type :
Single
Sampling Rate :
105 Msps
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Bits :
14
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Ratio - S/H:ADC :
1:1
Lead Free :
Lead Free
Signal to Noise Ratio (SNR) :
73 dB
Voltage - Supply, Digital :
2.4V~3.6V
Sample and Hold / Track and Hold :
SAMPLE
Configuration :
S/H-ADC
Analog Input Voltage-Max :
1.6V
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Data Interface :
Parallel
Number of Analog In Channels :
2
Reference Type :
External, Internal
Converter Type :
ADC, PROPRIETARY METHOD
Sampling Rate (Per Second) :
105M
Terminal Pitch :
0.5mm
Input Type :
Differential
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Supply Voltage :
3.3V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
9mm