ADC12DL066CIVS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ADC12DL066CIVS
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
64-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC ADC 12BIT PIPELINED 64TQFP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Analog to Digital Converters (ADC)
Signal to Noise Ratio (SNR) :
66 dB
Number of Pins :
64
Voltage - Supply, Analog :
3V~3.6V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Architecture :
Pipelined
Terminal Position :
QUAD
Integral Nonlinearity (INL) :
3 LSB
Length :
10mm
Power Consumption :
686mW
Supply Type :
Analog, Digital
Pin Count :
64
Reference Type :
External, Internal
Feature :
Simultaneous Sampling
Height :
1.2mm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Conversion Rate :
66 Msps
Factory Lead Time :
6 Weeks
Min Supply Voltage :
3V
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
ADC12DL066
Analog Input Voltage-Max :
1.5V
Sampling Rate :
66 Msps
Number of Terminations :
Radiation Hardening :
No
Number of Functions :
2
Number of Analog In Channels :
2
Sampling Rate (Per Second) :
66M
Number of Channels :
Thickness :
1mm
Sample and Hold / Track and Hold :
SAMPLE
Package / Case :
64-TQFP
Lead Free :
Lead Free
Converter Type :
ADC, PROPRIETARY METHOD
Voltage - Supply, Digital :
2.4V~3.6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Contact Plating :
Tin
Terminal Pitch :
0.5mm
Differential Nonlinearity :
1 LSB
Supply Voltage :
3.3V
Width :
10mm
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tray
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Bits :
12
Max Supply Voltage :
3.6V
Resolution :
1.5 B
Ratio - S/H:ADC :
1:1
Mounting Type :
Surface Mount
Data Interface :
Parallel
Operating Supply Voltage :
3.3V