AD9609BCPZ-20
Mfr.Part #
AD9609BCPZ-20
Package / Case
32-VFQFN Exposed Pad, CSP
Description
IC ADC 10BIT PIPELINED 32LFCSP
Stock
720
In Stock :
720
Analog to Digital Converters (ADC)
Base Part Number :
AD9609
Packaging :
Tray
Length :
5mm
Ratio - S/H:ADC :
1:1
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
NO LEAD
Width :
5mm
Input Type :
Differential, Single Ended
Voltage - Supply, Analog :
1.7V~1.9V
Data Interface :
Parallel
Sampling Rate :
20 MHz
Voltage - Supply, Digital :
1.7V~1.9V
Output Bit Code :
OFFSET BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY, GRAY CODE
Configuration :
S/H-ADC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Inputs :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Sample and Hold / Track and Hold :
SAMPLE
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Bits :
10
Terminal Pitch :
0.5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Pbfree Code :
No
Linearity Error-Max (EL) :
0.0342%
Converter Type :
ADC, FLASH METHOD
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Conversion Time-Max :
0.05μs
ECCN Code :
EAR99
Number of Analog In Channels :
Sampling Rate (Per Second) :
20m
Pin Count :
32
Reference Type :
External, Internal
Number of Terminations :
32
Terminal Position :
QUAD
Supply Voltage :
1.8V
Package / Case :
32-VFQFN Exposed Pad, CSP
Architecture :
Pipelined
Analog Input Voltage-Max :
2V