AD9238BCPZ-40
Mfr.Part #
AD9238BCPZ-40
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad, CSP
Description
IC ADC 12BIT PIPELINED 64LFCSP
Stock
717
In Stock :
717
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad, CSP
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
AD9238
Number of Inputs :
2
Number of Terminations :
64
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
No
Sampling Rate (Per Second) :
40m
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Feature :
Simultaneous Sampling
Converter Type :
ADC, FLASH METHOD
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Analog In Channels :
2
Supply Voltage :
3V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
QUAD
Terminal Form :
NO LEAD
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Pin Count :
64
Width :
9mm
JESD-30 Code :
S-XQCC-N64
Voltage - Supply, Digital :
2.25V~3.6V
Voltage - Supply, Analog :
2.7V~3.6V
Parallel
Factory Lead Time :
8 Weeks
Height Seated (Max) :
1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tray
Differential, Single Ended
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
9mm
Analog Input Voltage-Min :
1V
Analog Input Voltage-Max :
2V
Terminal Pitch :
0.5mm
Sampling Rate :
40 MHz