AD9235BRUZRL7-65
Mfr.Part #
AD9235BRUZRL7-65
Package / Case
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC ADC 12BIT PIPELINED 28TSSOP
Stock
38
In Stock :
38
Terminal Position :
Dual
Length :
9.7mm
Differential Nonlinearity :
0.8 LSB
Input Type :
Differential, Single Ended
Power Consumption :
320mW
Number of Channels :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Input Capacitance :
7pF
Voltage - Supply, Digital :
2.25V~3.6V
Width :
4.4mm
Resolution :
1.5 B
Supply Type :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Max Supply Voltage :
3.6V
Lead Free :
Contains Lead
Parallel
Max Power Dissipation :
350mW
Package / Case :
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Surface Mount :
yes
Contact Plating :
Tin
Number of Converters :
3
Integral Nonlinearity (INL) :
1.3 LSB
Terminal Pitch :
0.65mm
Sampling Rate :
65 Msps
Base Part Number :
AD9235
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Supply Voltage :
3V
Max Input Voltage :
1V
Number of Terminations :
28
Number of Pins :
28
Voltage - Supply, Analog :
2.7V~3.6V
ECCN Code :
EAR99
Output Bit Code :
OFFSET BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Min Supply Voltage :
2.7V
Polarity :
Unipolar
Power Dissipation :
320mW
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Sample and Hold / Track and Hold :
SAMPLE
Pbfree Code :
No
Min Input Voltage :
500mV
Sampling Rate (Per Second) :
65M
Terminal Form :
Gull wing
Converter Type :
ADC, PROPRIETARY METHOD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Signal to Noise Ratio (SNR) :
70.8 dB
Supply Voltage :
3V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
AD9235BRUZRL7-65
Introducing Analog to Digital Converters (ADC) Analog Devices, Inc. AD9235BRUZRL7-65 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Channels:1, Package / Case:28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Base Part Number:AD9235, Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Surface Mount, AD9235BRUZRL7-65 pinout, AD9235BRUZRL7-65 datasheet PDF, AD9235BRUZRL7-65 amp .Beyond Analog to Digital Converters (ADC) Analog Devices, Inc. AD9235BRUZRL7-65 ,we also offer ADC104S051CIMM/NOPB, ADS7052IRUGR, ADS7047IRUGR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.