AD9222BCPZ-50
Mfr.Part #
AD9222BCPZ-50
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad, CSP
Description
IC ADC 12BIT 8CH 50MSPS 64LFCSP
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Position :
QUAD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Output Format :
Serial
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad, CSP
Terminal Form :
NO LEAD
Number of Analog In Channels :
8
Supply Voltage :
1.8V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Pin Count :
64
Packaging :
Tray
Data Interface :
SPI
JESD-30 Code :
S-XQCC-N64
Converter Type :
ADC, PROPRIETARY METHOD
Sampling Rate :
50 MHz
Number of A/D Converters :
8
Number of Functions :
1
Linearity Error-Max (EL) :
0.0244%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Pitch :
0.5mm
Width :
9mm
Output Bit Code :
OFFSET BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY
Sample and Hold / Track and Hold :
SAMPLE
Sampling Rate (Per Second) :
50m
Length :
9mm
Number of Terminations :
64
Analog Input Voltage-Max :
2V
Number of Bits :
12
Datasheets
AD9222BCPZ-50
Analog Devices, Inc. AD9222BCPZ-50
Analog to Digital Converters (ADC) Analog Devices, Inc. AD9222BCPZ-50 Overview
AD9222BCPZ-50 Features
The AD9222BCPZ-50 ADC boasts an impressive array of features including a 12-bit resolution, multi-channel support with 8 analog inputs, and a maximum sampling rate of 50 million samples per second. It is housed in a low-profile, 64-lead LFCSP (Lead Frame Chip Scale Package) that minimizes space and maximizes functionality. Additionally, this ADC is designed to operate with a single 1.8V supply, featuring an internal voltage reference that simplifies the design complexities associated with precision data conversion in high-demand applications.