AD8250ARMZ-R7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AD8250ARMZ-R7
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC INST AMP 1 CIRCUIT 10MSOP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Operating Supply Current :
4.5mA
Supplier Device Package :
10-MSOP
Common Mode Rejection Ratio :
98 dB
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Series :
iCMOS®
Output Type :
Push-Pull
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
±5V~15V
Current - Supply :
4.1mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Input Bias :
5nA
Bandwidth :
3MHz
Number of Circuits :
1
Factory Lead Time :
16 Weeks
Min Operating Temperature :
-40°C
Slew Rate :
25V/µs
Current - Output / Channel :
37mA
Nominal Supply Current :
4.5mA
Voltage - Input Offset :
70μV
Number of Elements :
3
Lead Free :
Contains Lead
Input Offset Voltage (Vos) :
200μV
Amplifier Type :
Instrumentation
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Channels :
1
-3db Bandwidth :
10MHz
Number of Pins :
10
Package / Case :
Voltage Gain :
20dB
Max Operating Temperature :
85°C
Base Part Number :
AD8250
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Operating Supply Voltage :
34V
Min Dual Supply Voltage :
5V
Max Dual Supply Voltage :
15V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Current per Channel :
37mA
Datasheets
AD8250ARMZ-R7
Introducing Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. AD8250ARMZ-R7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Bandwidth:3MHz, Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Surface Mount, Number of Channels:1, Number of Pins:10, Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Base Part Number:AD8250, AD8250ARMZ-R7 pinout, AD8250ARMZ-R7 datasheet PDF, AD8250ARMZ-R7 amp .Beyond Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. AD8250ARMZ-R7 ,we also offer OP07CDR, TS321CX5 RFG, NE5532ADR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.