AD7376ARWZ10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AD7376ARWZ10
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 10KOHM 128TAP 16SOIC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Digital Potentiometers
Number of Functions :
1
-3db Bandwidth :
470 kHz
Pbfree Code :
No
Length :
10.5mm
Series :
iCMOS®
Dual Supply Voltage :
15V
Taper :
Linear
Resistance :
10kOhm
Terminal Position :
Dual
Operating Supply Voltage :
30V
Number of Terminations :
16
Width :
7.6mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Supply :
4.5V~33V ±4.5V~16.5V
Lead Free :
Contains Lead
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
2.65mm
REACH SVHC :
No SVHC
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tube
Terminal Form :
Gull wing
Max Dual Supply Voltage :
16.5V
Min Dual Supply Voltage :
4.5V
Contact Plating :
Tin
Configuration :
Potentiometer
Feature :
Cascade Pin
Radiation Hardening :
No
Operating Supply Current :
12μA
Pin Count :
16
Base Part Number :
AD7376
Number of Taps :
128
Supply Voltage :
15V
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Memory Type :
Volatile
Factory Lead Time :
8 Weeks
Additional Feature :
IT CAN ALSO OPERATE FRON 4.5 TO 33V SINGLE SUPPLY
Bandwidth :
0.47 kHz
Temperature Coefficient (Typ) :
-300ppm/°C
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Quiescent Current :
100nA
Max Supply Current :
12μA
Negative Supply Voltage-Nom :
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
260
Tolerance :
±30%
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
Temperature Coefficient :
35 ppm/°C
Nominal Supply Current :
Total Resistance :
10000Ohm
Number of Circuits :
1
Interface :
SPI
Number of Positions :
128
Number of Pins :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
AD7376ARWZ10
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD7376ARWZ10 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:16, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:AD7376, Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Bandwidth:0.47 kHz, Number of Pins:16, Operating Temperature:-40°C~85°C, AD7376ARWZ10 pinout, AD7376ARWZ10 datasheet PDF, AD7376ARWZ10 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD7376ARWZ10 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.