AD5440YRU-REEL7
Mfr.Part #
AD5440YRU-REEL7
Package / Case
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC DAC 10BIT A-OUT 24TSSOP
Product Category :
Digital to Analog Converters (DAC)
Width :
4.4mm
Data Interface :
Parallel
Pin Count :
24
Lead Free :
Contains Lead
Analog Output Voltage-Min :
0.4V
Architecture :
R-2R
Converter Type :
D/A CONVERTER
30
Settling Time :
120ns
Pbfree Code :
No
Number of DAC Channels :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resolution :
1.25 B
Number of Pins :
24
yes
Max Supply Voltage :
5.5V
Supply Current-Max :
0.01mA
Number of Terminations :
Conversion Rate :
21.3 Msps
Base Part Number :
AD5440
Length :
7.8mm
Number of Bits :
10
Sampling Rate :
21.3 Msps
Voltage - Supply, Digital :
2.5V~5.5V
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Supplies :
3/5V
Input Bit Code :
BINARY
Min Supply Voltage :
2.5V
Differential Output :
No
Power Dissipation :
3.85μW
Supply Voltage :
5V
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Analog Output Voltage-Max :
5V
Max Power Dissipation :
3.3μW
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Pitch :
0.65mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Integral Nonlinearity (INL) :
0.5 LSB
Reference Type :
External
Voltage - Supply, Analog :
2.5V~5.5V