AD5292SRUZ-20-EP
Mfr.Part #
AD5292SRUZ-20-EP
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC DGTL POT 1024POS 20K 14TSSOP
Digital Potentiometers
Configuration :
Potentiometer
Supply Voltage :
15V
Temperature Coefficient :
35 ppm/°C
Number of Pins :
14
Terminal Pitch :
0.65mm
Bandwidth :
0.52 kHz
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Length :
5mm
Number of Terminations :
14
Terminal Form :
Gull wing
Interface :
SPI
Resistor Terminal Voltage-Min :
-9V
Total Resistance :
20000Ohm
Temperature Coefficient (Typ) :
35ppm/°C
Number of Functions :
1
Pin Count :
Base Part Number :
AD5292
Memory Type :
Non-Volatile
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Resistance :
20kohm
Number of Taps :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Negative Supply Voltage-Nom :
-15V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Taper :
Linear
Width :
4.4mm
Tolerance :
±1%
Voltage - Supply :
9V~33V ±9V~16.5V
Pbfree Code :
No
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Number of Circuits :
Mounting Type :
Surface Mount
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
60
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Datasheets
AD5292SRUZ-20-EP
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5292SRUZ-20-EP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:14, Bandwidth:0.52 kHz, Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Number of Terminations:14, Base Part Number:AD5292, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, AD5292SRUZ-20-EP pinout, AD5292SRUZ-20-EP datasheet PDF, AD5292SRUZ-20-EP amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5292SRUZ-20-EP ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.