AD5291BRUZ-100-RL7
Mfr.Part #
AD5291BRUZ-100-RL7
Package / Case
TSSOP
Description
256 TAP, 1% DIGIPOT WITH SPI INT
Stock
994
In Stock :
994
Memory Type :
Non-Volatile
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Supply Voltage :
33V
Package / Case :
TSSOP
Temperature Coefficient :
35 ppm/°C
Dual Supply Voltage :
15V
Min Supply Voltage :
9V
Temperature Grade :
Industrial
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Positions :
256
Pin Count :
14
Terminal Form :
Gull wing
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Operating Supply Voltage :
15V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Bandwidth :
0.105 kHz
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Position :
Dual
Mount :
Surface Mount
Supply Voltage :
15V
Length :
5mm
Max Dual Supply Voltage :
16.5V
Min Operating Temperature :
-40°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
JESD-609 Code :
e3
Negative Supply Voltage-Nom :
Nominal Supply Current :
2µA
Operating Supply Current :
2µA
Min Dual Supply Voltage :
9V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Resistance :
100kOhm
Number of Functions :
1
Terminal Pitch :
0.65mm
Max Operating Temperature :
105°C
Interface :
SPI
Number of Pins :
14
Packaging :
Tape and Reel
Total Resistance :
100000Ohm
Width :
4.4mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Number of Terminations :
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5291BRUZ-100-RL7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:TSSOP, Bandwidth:0.105 kHz, Number of Pins:14, Number of Terminations:14, AD5291BRUZ-100-RL7 pinout, AD5291BRUZ-100-RL7 datasheet PDF, AD5291BRUZ-100-RL7 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5291BRUZ-100-RL7 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.