AD5271BRMZ-20
Mfr.Part #
AD5271BRMZ-20
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC DGTL POT 20KOHM 256TAP 10MSOP
Stock
300
In Stock :
300
Bandwidth :
0.3 kHz
Total Resistance :
20000Ohm
Tolerance :
±1%
Supply Voltage :
2.5V
Operating Supply Voltage :
5V
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V ±2.5V~2.75V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
-3db Bandwidth :
300 kHz
Terminal Form :
Gull wing
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Number of Positions :
256
Temperature Coefficient :
5 ppm/°C
Width :
3.1mm
Package / Case :
Terminal Pitch :
0.5mm
Contains Lead
Height :
950μm
Min Dual Supply Voltage :
2.5V
Max Dual Supply Voltage :
2.75V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tube
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
Negative Supply Voltage-Nom :
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Taps :
256
Number of Functions :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
AD5271
Length :
3.1mm
Resistance :
20kohm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Datasheets
AD5271BRMZ-20
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5271BRMZ-20 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Bandwidth:0.3 kHz, Number of Pins:10, Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:10, Base Part Number:AD5271, Operating Temperature:-40°C~125°C, AD5271BRMZ-20 pinout, AD5271BRMZ-20 datasheet PDF, AD5271BRMZ-20 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5271BRMZ-20 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.