AD5270BCPZ-20-RL7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AD5270BCPZ-20-RL7
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
10-VFDFN Exposed Pad, CSP
Datasheet
Download
Description
IC DGTL RHE 20KOHM 10LFCSP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Digital Potentiometers
-3db Bandwidth :
300 kHz
Nominal Supply Current :
300nA
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e3
Interface :
SPI
Lead Free :
Contains Lead
Length :
3mm
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Number of Pins :
10
Number of Terminations :
10
Pin Count :
Mount :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Terminal Finish :
MATTE TIN
ECCN Code :
EAR99
Total Resistance :
20000Ohm
Operating Supply Current :
300nA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Resistance :
20kohm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Bandwidth :
0.3 kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Taps :
Feature :
Cascade Pin
Terminal Pitch :
0.5mm
Memory Type :
Non-Volatile
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
10-VFDFN Exposed Pad, CSP
Max Dual Supply Voltage :
2.75V
Configuration :
Rheostat
Height Seated (Max) :
0.85mm
Tolerance :
±1%
Negative Supply Voltage-Nom :
-2.5V
Supply Voltage :
2.5V
Base Part Number :
AD5270
Temperature Coefficient :
5 ppm/°C
Number of Functions :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 months ago)
Taper :
Linear
Power Supplies :
+-2.53/5V
Min Dual Supply Voltage :
2.5V
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V ±2.5V~2.75V
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
35
Datasheets
AD5270BCPZ-20-RL7
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5270BCPZ-20-RL7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:10, Number of Terminations:10, Mounting Type:Surface Mount, Bandwidth:0.3 kHz, Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:10-VFDFN Exposed Pad, CSP, Base Part Number:AD5270, AD5270BCPZ-20-RL7 pinout, AD5270BCPZ-20-RL7 datasheet PDF, AD5270BCPZ-20-RL7 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5270BCPZ-20-RL7 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.