AD5263BRUZ20-REEL7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AD5263BRUZ20-REEL7
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGT POT 20KOHM 256TAP 24TSSOP
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Digital Potentiometers
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
60
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Dual Supply Voltage :
5V
Tolerance :
±30%
Lead Free :
Contains Lead
Frequency :
25MHz
Terminal Position :
Dual
Number of Functions :
4
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Radiation Hardening :
No
Length :
7.8mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Operating Supply Current :
1μA
Min Dual Supply Voltage :
4.5V
Memory Type :
Volatile
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
24
Temperature Coefficient :
30 ppm/°C
Number of Circuits :
4
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
AD5263
Nominal Supply Current :
1μA
Operating Supply Voltage :
5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Negative Supply Voltage-Nom :
Pbfree Code :
No
-3db Bandwidth :
300 kHz
Resistance :
20kohm
Max Supply Current :
Taper :
Linear
Terminal Form :
Gull wing
Contact Plating :
Tin
Supply Voltage :
5V
Number of Terminations :
24
Number of Taps :
256
Max Dual Supply Voltage :
7.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
Number of Positions :
256
Total Resistance :
20000Ohm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Bandwidth :
0.3 kHz
Configuration :
Potentiometer
Additional Feature :
CAN ALSO OPERATE FROM 5 TO 15V SINGLE SUPPLY; 2-WIRE SERIAL CONTROL INTERFACE IS ALSO POSSIBLE
Voltage - Supply :
4.5V~16.5V ±4.5V~7.5V
Package / Case :
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)