AD5253BRU50-RL7
Mfr.Part #
AD5253BRU50-RL7
Package / Case
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC DGTL POT 50KOHM 64TAP 20TSSOP
Number of Taps :
64
Resistance :
50kOhm
Supplier Device Package :
20-TSSOP
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
200
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Interface :
I2C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Selectable Address
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V
Number of Circuits :
4
Memory Type :
Non-Volatile
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient (Typ) :
650ppm/°C
Package / Case :
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheets
AD5253BRU50-RL7
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5253BRU50-RL7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~105°C, Package / Case:20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), AD5253BRU50-RL7 pinout, AD5253BRU50-RL7 datasheet PDF, AD5253BRU50-RL7 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5253BRU50-RL7 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.