AD5248BRMZ50
Mfr.Part #
AD5248BRMZ50
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC DGTL POT 50KOHM 256TAP 10MSOP
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Resistance :
50kOhm
Packaging :
Tube
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Package / Case :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
160
Number of Taps :
256
Number of Positions :
256
Tolerance :
-20% +55%
Temperature Coefficient :
35 ppm/°C
Width :
3mm
Feature :
Selectable Address
Pin Count :
10
Supply Voltage :
3V
JESD-30 Code :
S-PDSO-G10
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Circuits :
2
Bandwidth :
0.1 kHz
Height Seated (Max) :
1.1mm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient (Typ) :
35ppm/°C
Qualification Status :
Not Qualified
Length :
3mm
Power Supplies :
3/5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Base Part Number :
AD5248
Terminal Pitch :
0.5mm
Resistor Terminal Voltage-Max :
5.5V
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 5 V SUPPLY
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Functions :
2
Total Resistance :
50000Ohm
Number of Terminations :
10
Datasheets
AD5248BRMZ50
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5248BRMZ50 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C, Bandwidth:0.1 kHz, Base Part Number:AD5248, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:10, AD5248BRMZ50 pinout, AD5248BRMZ50 datasheet PDF, AD5248BRMZ50 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5248BRMZ50 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.