AD5247BKS100-R2
Mfr.Part #
AD5247BKS100-R2
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Description
IC POT DGTL 100K 128POS SC70-6
Surface Mount :
yes
Supply Voltage :
3V
Terminal Pitch :
0.65mm
Temperature Coefficient :
45 ppm/°C
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
TIN LEAD
Length :
2mm
Number of Circuits :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Terminal Position :
Dual
Qualification Status :
COMMERCIAL
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
75
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Pin Count :
6
Reach Compliance Code :
Unknown
Temperature Coefficient (Typ) :
45ppm/°C
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Resistor Terminal Voltage-Max :
3V
Bandwidth :
0.04 kHz
Resistance :
100kOhm
Number of Positions :
128
Additional Feature :
IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY
JESD-30 Code :
R-PDSO-G6
Number of Functions :
1
Total Resistance :
100000Ohm