AD5246BKS50-R2
Mfr.Part #
AD5246BKS50-R2
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Description
IC POT DGTL 50K 128POS SC70-6
Digital Potentiometers
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Number of Taps :
128
Length :
2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Quiescent Current :
3μA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Bandwidth :
0.1 kHz
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Terminal Position :
Dual
Reach Compliance Code :
not_compliant
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
45 ppm/°C
JESD-609 Code :
e0
Pin Count :
6
Total Resistance :
50000Ohm
Mount :
Surface Mount
Power Supplies :
3/5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
150
Supply Voltage :
3V
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Frequency :
400kHz
Resistance :
50kOhm
Memory Type :
Volatile
Number of Pins :
6
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Cut Tape (CT)
Package / Case :
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Additional Feature :
IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY
Number of Positions :
128
Base Part Number :
AD5246
Number of Functions :
1
Number of Circuits :
1
Configuration :
Rheostat
Number of Terminations :
Gull wing
Resistor Terminal Voltage-Max :
3V
Datasheets
AD5246BKS50-R2
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5246BKS50-R2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Bandwidth:0.1 kHz, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Pins:6, Package / Case:6-TSSOP, SC-88, SOT-363, Base Part Number:AD5246, Number of Terminations:6, AD5246BKS50-R2 pinout, AD5246BKS50-R2 datasheet PDF, AD5246BKS50-R2 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5246BKS50-R2 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.