AD5243BRMZ50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AD5243BRMZ50
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 50KOHM 256TAP 10MSOP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Digital Potentiometers
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 5 V SUPPLY
Pin Count :
10
Power Supplies :
3/5V
Frequency :
400kHz
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Operating Supply Current :
3.5μA
Package / Case :
Nominal Supply Current :
3.5μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Supply Current :
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Quiescent Current :
Contact Plating :
Tin
Number of Positions :
256
Memory Type :
Volatile
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Terminations :
10
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
160
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
50kOhm
Lead Free :
Contains Lead
Number of Taps :
256
Operating Supply Voltage :
5.5V
Number of Pins :
Total Resistance :
50000Ohm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Configuration :
Potentiometer
Pbfree Code :
No
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of Functions :
2
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tube
-3db Bandwidth :
4.8MHz
Bandwidth :
0.1 kHz
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
35 ppm/°C
Number of Circuits :
2
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
8 Weeks
Width :
3mm
Interface :
I2C
Height :
850μm
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
3mm
Base Part Number :
AD5243
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Tolerance :
-20% +55%
Mounting Type :
Surface Mount
Taper :
Linear
Supply Voltage :
3V
Datasheets
AD5243BRMZ50
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5243BRMZ50 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Number of Terminations:10, Number of Pins:10, Operating Temperature:-40°C~125°C, Bandwidth:0.1 kHz, Base Part Number:AD5243, Mounting Type:Surface Mount, AD5243BRMZ50 pinout, AD5243BRMZ50 datasheet PDF, AD5243BRMZ50 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5243BRMZ50 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.