AD5242BR10-REEL7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AD5242BR10-REEL7
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 10KOHM 256TAP 16SOIC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Digital Potentiometers
Taper :
Linear
Dual Supply Voltage :
2.5V
Min Dual Supply Voltage :
2.3V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Configuration :
Potentiometer
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
16
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
AD5242
Nominal Supply Current :
100nA
Bandwidth :
0.65 kHz
Height Seated (Max) :
1.75mm
Quiescent Current :
100nA
Temperature Coefficient :
30 ppm/°C
Number of Taps :
256
JESD-609 Code :
e0
Radiation Hardening :
No
Negative Supply Voltage-Nom :
-2.5V
Number of Positions :
256
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
16
Resistor Terminal Voltage-Max :
5.5V
Resistance :
10kOhm
Contact Plating :
Lead, Tin
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Tolerance :
±30%
Frequency :
400kHz
Max Supply Current :
Number of Terminations :
Supply Voltage :
2.5V
Terminal Position :
Dual
Width :
3.9mm
Feature :
Selectable Address
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V
Memory Type :
Volatile
Interface :
I2C
Number of Functions :
2
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Circuits :
2
Total Resistance :
10000Ohm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
220
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
60
Max Dual Supply Voltage :
2.7V
Length :
9.9mm
Datasheets
AD5242BR10-REEL7
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5242BR10-REEL7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:16, Base Part Number:AD5242, Bandwidth:0.65 kHz, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:16, Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-40°C~105°C, AD5242BR10-REEL7 pinout, AD5242BR10-REEL7 datasheet PDF, AD5242BR10-REEL7 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5242BR10-REEL7 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.