AD5232BRUZ100
Mfr.Part #
AD5232BRUZ100
Package / Case
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Stock
42
In Stock :
42
Digital Potentiometers
Width :
4.4mm
Number of Functions :
2
Operating Supply Current :
3.5μA
Interface :
SPI
Quiescent Current :
3.5μA
ECCN Code :
EAR99
Taper :
Linear
Number of Terminations :
16
Packaging :
Tube
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
5mm
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
16
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Negative Supply Voltage-Nom :
-2.5V
Contact Plating :
Tin
Nominal Supply Current :
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pbfree Code :
No
Number of Taps :
256
Number of Positions :
256
Total Resistance :
100000Ohm
Max Dual Supply Voltage :
2.75V
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
AD5232
Resistance :
100kOhm
Tolerance :
-40% +20%
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
200
Feature :
Cascade Pin
Min Dual Supply Voltage :
2.25V
Terminal Position :
Dual
Dual Supply Voltage :
2.5V
Height :
1.05mm
Memory Type :
Non-Volatile
Temperature Coefficient :
600 ppm/°C
Number of Circuits :
2
Bandwidth :
0.6 kHz
Terminal Form :
Gull wing
-3db Bandwidth :
500 kHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Lead Free :
Contains Lead
Configuration :
Potentiometer
Max Supply Current :
Supply Voltage :
2.5V
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V
Pin Count :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Package / Case :
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheets
AD5232BRUZ100
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5232BRUZ100 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:16, Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:16, Base Part Number:AD5232, Bandwidth:0.6 kHz, Package / Case:16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), AD5232BRUZ100 pinout, AD5232BRUZ100 datasheet PDF, AD5232BRUZ100 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5232BRUZ100 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.