AD5232BRUZ10-REEL7
Mfr.Part #
AD5232BRUZ10-REEL7
Package / Case
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGT POT 10KOHM 256TAP 16TSSOP
Digital Potentiometers
Max Supply Current :
3.5μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Min Dual Supply Voltage :
2.25V
Potentiometer
Base Part Number :
AD5232
Contact Plating :
Tin
Feature :
Cascade Pin
Total Resistance :
10000Ohm
Supply Voltage :
2.5V
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
200
Dual Supply Voltage :
2.5V
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V
Operating Supply Current :
3.5μA
ECCN Code :
EAR99
Negative Supply Voltage-Nom :
Radiation Hardening :
No
Resistance :
10kOhm
Mount :
Surface Mount
Quiescent Current :
Package / Case :
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Number of Circuits :
2
Number of Positions :
256
Number of Terminations :
16
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Max Dual Supply Voltage :
2.75V
Number of Pins :
16
Number of Functions :
2
Pin Count :
Memory Type :
Non-Volatile
Lead Free :
Contains Lead
Nominal Supply Current :
Tolerance :
-40% +20%
Pbfree Code :
No
Interface :
SPI
Number of Taps :
256
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tape and Reel (TR)
-3db Bandwidth :
500 kHz
Bandwidth :
0.5 kHz
Length :
5mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Taper :
Linear
Terminal Pitch :
0.65mm
Temperature Coefficient :
600 ppm/°C
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5232BRUZ10-REEL7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:AD5232, Package / Case:16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Number of Terminations:16, Number of Pins:16, Operating Temperature:-40°C~85°C, Bandwidth:0.5 kHz, AD5232BRUZ10-REEL7 pinout, AD5232BRUZ10-REEL7 datasheet PDF, AD5232BRUZ10-REEL7 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5232BRUZ10-REEL7 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.