AD5220BR100-REEL7
Mfr.Part #
AD5220BR100-REEL7
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 100KOHM 128TAP 8SOIC
Resistance :
100kOhm
Taper :
Linear
Pin Count :
8
Total Resistance :
100000Ohm
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
40
Temperature Coefficient :
800 ppm/°C
Supply Voltage :
3V
Temperature Coefficient (Typ) :
800ppm/°C
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
220
Number of Terminations :
8
Configuration :
Potentiometer
Pbfree Code :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Qualification Status :
COMMERCIAL
Memory Type :
Volatile
Bandwidth :
0.069 kHz
Surface Mount :
yes
Number of Circuits :
1
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Positions :
128
Interface :
Up/Down (U/D, CS)
JESD-609 Code :
e0
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Position :
Dual
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY
Reach Compliance Code :
Unknown
Resistor Terminal Voltage-Max :
5.5V
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±30%
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Width :
3.9mm
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
TIN LEAD
Length :
4.9mm
Number of Taps :
128
Datasheets
AD5220BR100-REEL7
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5220BR100-REEL7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Bandwidth:0.069 kHz, Operating Temperature:-40°C~85°C, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, AD5220BR100-REEL7 pinout, AD5220BR100-REEL7 datasheet PDF, AD5220BR100-REEL7 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5220BR100-REEL7 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.