AD5172BRMZ50-RL7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AD5172BRMZ50-RL7
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 50KOHM 256TAP 10MSOP
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Digital Potentiometers
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Taps :
256
Number of Circuits :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Supplier Device Package :
10-MSOP
Package / Case :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Taper :
Linear
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
160
Configuration :
Potentiometer
Temperature Coefficient (Typ) :
35ppm/°C
Memory Type :
OTP
Tolerance :
±20%
Resistance :
50kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Interface :
I2C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
AD5172BRMZ50-RL7
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5172BRMZ50-RL7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C, AD5172BRMZ50-RL7 pinout, AD5172BRMZ50-RL7 datasheet PDF, AD5172BRMZ50-RL7 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5172BRMZ50-RL7 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.