AD2L0C-P18MFG0-0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AD2L0C-P18MFG0-0000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY D, SZ 2,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
Brass
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Subcategory :
Circular Connectors
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
Solder
Backshell Material, Plating :
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Connector Type :
Plug, Male Pins
Product Status :
Active
Color :
Silver
Series :
ODU MINI-SNAP? L
Shell Size - Insert :
2
Voltage Rating :
300V
IP Rating :
IP68
Number of Positions :
18
Orientation :
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Primary Material :
Metal
Mounting Type :
Panel Mount
ODU USA
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Material Flammability Rating :
Features :
Base Product Number :
AD2L0C-P
Shell Size :
2
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Number of Contacts :
18 Contact
Contact Finish Thickness - Mating :
Termination :
Solder Cup
Contact Gender :
Pin (Male)
Shell Size, MIL :
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Brand :
Current Rating :
7.5 A
Shell Material :
Brass
Mounting Style :
Panel
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Push-Pull
Current Rating (Amps) :
7.5A
Package :
Bulk
Cable Opening :
Datasheets
AD2L0C-P18MFG0-0000
Plug, Male Pins Brass Panel Mount 18 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
AD2L0C-P18MFG0-0000 Overview
AD2L0C-P18MFG0-0000 Features
ODU MINI-SNAP? L series
AD2L0C-P18MFG0-0000 Applications
There are a lot of ODU
AD2L0C-P18MFG0-0000 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER