ACTT8X-800C0Q
Mfr.Part #
ACTT8X-800C0Q
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet
Download
Description
ACTT8X-800C0/TO-220F/STANDARD
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Triac Type :
Standard
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
80A 88A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1V
Configuration :
Single
ECCN Code :
EAR99
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
30mA
Mounting Type :
Through Hole
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
8A
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Packaging :
Tube
Voltage - Off State :
800V
Package / Case :
Operating Temperature :
125°C TJ
Current - Hold (Ih) (Max) :
35mA
Datasheets
ACTT8X-800C0Q
Manufacturer related products
    ESDALD18BC/SOD323/REEL 7" Q1/T1
    THREE PHASE RECTIFIER BRIDGE
    DIODE ARRAY SCHOT 100V 10A D2PAK
    DIODE ARRAY GP 600V 20A TO220-3
    DIODE ARRAY GP 200V 10A TO220AB