ACTT8-800C0TQ
Mfr.Part #
ACTT8-800C0TQ
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
ACTT8-800C0T/SIL3P/STANDARD MA
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
8A
Current - Hold (Ih) (Max) :
35mA
Packaging :
Tube
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
30mA
Package / Case :
TO-220-3
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
80A 88A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1V
Triac Type :
Standard
Configuration :
Single
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Off State :
800V
Operating Temperature :
150°C TJ
Datasheets
ACTT8-800C0TQ
WeEn Semiconductors Co., Ltd ACTT8-800C0TQ
Manufacturer related products
    ESDALD18BC/SOD323/REEL 7" Q1/T1
    THREE PHASE RECTIFIER BRIDGE
    DIODE ARRAY SCHOT 100V 10A D2PAK
    DIODE ARRAY GP 600V 20A TO220-3
    DIODE ARRAY GP 200V 10A TO220AB