ACTT6X-800E,127
Mfr.Part #
ACTT6X-800E,127
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet
Download
Description
TRIAC SENS GATE 800V 6A TO-220F
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Product Category :
Thyristors - TRIACs
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Packaging :
Tube
Current - Hold (Ih) (Max) :
25mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
10mA
Voltage - Off State :
800V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Base Part Number :
ACTT6
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
6A
Operating Temperature :
125°C TJ
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Configuration :
Single
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
51A 56A
Datasheets
ACTT6X-800E,127
WeEn Semiconductors Co., Ltd ACTT6X-800E,127
Manufacturer related products
    ESDALD18BC/SOD323/REEL 7" Q1/T1
    THREE PHASE RECTIFIER BRIDGE
    DIODE ARRAY SCHOT 100V 10A D2PAK
    DIODE ARRAY GP 600V 20A TO220-3
    DIODE ARRAY GP 200V 10A TO220AB