ACT96WJ61SA-LC
Mfr.Part #
ACT96WJ61SA-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 61POS INLINE
Shell Size, MIL :
J
Composite
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
20
Number of Contacts :
61
REACH SVHC :
Unknown
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
61
Packaging :
Bulk
Body Plating :
Cadmium
Datasheets
ACT96WJ61SA-LC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT96WJ61SA-LC Overview
ACT96WJ61SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT96WJ61SA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT96WJ61SA-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT