ACT96WJ61BB-3025
Mfr.Part #
ACT96WJ61BB-3025
Description
CONN PLUG HSG FMALE 61POS INLINE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Number of Contacts :
61
Orientation :
B
Shell Size, MIL :
J
Environment Resistant
Body Plating :
Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
61
Contact Size :
20
Composite
Contact Plating :
Gold
Datasheets
ACT96WJ61BB-3025
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT96WJ61BB-3025 Overview
ACT96WJ61BB-3025 Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT96WJ61BB-3025 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT96WJ61BB-3025 Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT