ACT96WJ19BA
Mfr.Part #
ACT96WJ19BA
Description
CONN PLUG HSG FMALE 19POS INLINE
Shell Size, MIL :
J
REACH SVHC :
Unknown
Orientation :
A
Number of Positions :
19
Number of Contacts :
19
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Size :
12
Datasheets
ACT96WJ19BA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT96WJ19BA Overview
ACT96WJ19BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT96WJ19BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT96WJ19BA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT