ACT96WH55BB-3025
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT96WH55BB-3025
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 55POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Size :
20
Published :
Contact Type :
Crimp
Body Material :
Composite
Mount :
Free Hanging
Number of Contacts :
55
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Plastic
Shell Size, MIL :
H
Shell Material :
Composite
Shielding :
Shielded
Orientation :
B
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Olive Drab
Number of Positions :
55
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Connector Type :
Plug Housing
Ratings :
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Type :
For Female Sockets
Datasheets
ACT96WH55BB-3025
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT96WH55BB-3025 Overview
ACT96WH55BB-3025 Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT96WH55BB-3025 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT96WH55BB-3025 Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT