ACT96WH21AA-3025
Mfr.Part #
ACT96WH21AA-3025
Description
CONN PLUG HSNG MALE 21POS INLINE
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
21
Shell Size, MIL :
H
Orientation :
A
Contact Size :
16
Datasheets
ACT96WH21AA-3025
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT96WH21AA-3025 Overview
ACT96WH21AA-3025 Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT96WH21AA-3025 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT96WH21AA-3025 Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT