ACT96WG41BN
Mfr.Part #
ACT96WG41BN
Description
CONN PLUG HSG FMALE 41POS INLINE
Number of Contacts :
41
Bulk
ELV :
Non-Compliant
Type :
For Female Sockets
Shell Size, MIL :
G
Ratings :
Environment Resistant
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
41
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
20
Datasheets
ACT96WG41BN
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT96WG41BN Overview
ACT96WG41BN Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT96WG41BN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT96WG41BN Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT