ACT96WG39BN
Mfr.Part #
ACT96WG39BN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 39POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
N (Normal)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Male
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
39
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Plastic
Body Material :
Composite
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Material :
Composite
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
G
Mount :
Free Hanging
Contact Size :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Number of Contacts :
39
Shielding :
Shielded
Datasheets
ACT96WG39BN
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT96WG39BN Overview
ACT96WG39BN Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT96WG39BN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT96WG39BN Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT