ACT96WG11PN-3025
Mfr.Part #
ACT96WG11PN-3025
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Positions :
11
Insert Material :
Thermoplastic
Male
Applications :
Aerospace, Military
Number of Contacts :
11
Current Rating :
23A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
23A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
ELV :
Non-Compliant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Mating :
Gold
Max Operating Temperature :
175°C
Shell Material :
Composite
Color :
Olive Drab
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Housing Color :
Green
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
ACT96WG11PN-3025
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded