ACT96WF32SA-LC
Mfr.Part #
ACT96WF32SA-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 32POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug Housing
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
20
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Body Material :
Composite
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Number of Positions :
32
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Plastic
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Male
Shell Size, MIL :
F
Mount :
Free Hanging
Number of Contacts :
32
Shell Material :
Composite
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Datasheets
ACT96WF32SA-LC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT96WF32SA-LC Overview
ACT96WF32SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT96WF32SA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT96WF32SA-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT