ACT96WF11SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT96WF11SA-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 11POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Composite
Published :
Body Material :
Composite
Number of Positions :
11
Connector Type :
Plug Housing
Mount :
Free Hanging
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Contacts :
11
Shell Size, MIL :
F
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Plastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Housing Color :
Olive Drab
Gender :
Male
Shielding :
Shielded
Contact Size :
16
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Datasheets
ACT96WF11SA-LC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT96WF11SA-LC Overview
ACT96WF11SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT96WF11SA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT96WF11SA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT