ACT96WD19BA
Mfr.Part #
ACT96WD19BA
Description
CONN PLUG HSG FMALE 19POS INLINE
Coupling Nut, Self Locking
ELV :
Non-Compliant
Free Hanging
Published :
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
D
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Contacts :
19
Contact Size :
20
REACH SVHC :
Unknown
Orientation :
A
Number of Positions :
19
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Datasheets
ACT96WD19BA
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT96WD19BA Overview
ACT96WD19BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT96WD19BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT96WD19BA Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT