ACT96MJ43SA-LC
Mfr.Part #
ACT96MJ43SA-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 43POS INLINE
Number of Positions :
43
Environment Resistant
Published :
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
J
No SVHC
Number of Contacts :
43
Datasheets
ACT96MJ43SA-LC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT96MJ43SA-LC Overview
ACT96MJ43SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT96MJ43SA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT96MJ43SA-LC Circular Connectors applications.
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT