ACT96MH55SA-3025-LC
Mfr.Part #
ACT96MH55SA-3025-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 55POS INLINE
Shell Size, MIL :
H
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
A
Number of Positions :
55
Contact Size :
20
Non-RoHS Compliant
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT96MH55SA-3025-LC Overview
ACT96MH55SA-3025-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT96MH55SA-3025-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT96MH55SA-3025-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT