ACT96MH53BN
Mfr.Part #
ACT96MH53BN
Description
CONN PLUG HSG FMALE 53POS INLINE
No SVHC
Published :
Number of Positions :
53
Shell Size, MIL :
H
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Electroless Nickel
ELV :
Compliant
Environment Resistant
Number of Contacts :
53
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
ACT96MH53BN
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT96MH53BN Overview
ACT96MH53BN Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT96MH53BN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT96MH53BN Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT