ACT96MH21SB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT96MH21SB-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 21POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Silver
Shell Size, MIL :
H
Number of Positions :
21
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Insert Material :
Plastic
Shell Material :
Composite
Shell Finish :
Electroless Nickel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Orientation :
B
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
REACH SVHC :
No SVHC
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Plug Housing
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Body Material :
Composite
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
16
Contact Shape :
Circular
Gender :
Male
Datasheets
ACT96MH21SB-LC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT96MH21SB-LC Overview
ACT96MH21SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT96MH21SB-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT96MH21SB-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT