ACT96MH21PN-LC
Mfr.Part #
ACT96MH21PN-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 21POS INLINE
Circular Connector Housings
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
21
Contact Shape :
Circular
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
16
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Bulk
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Plastic
Published :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size, MIL :
H
Fastening Type :
Threaded
Number of Contacts :
21
Datasheets
ACT96MH21PN-LC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT96MH21PN-LC Overview
ACT96MH21PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT96MH21PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT96MH21PN-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT