ACT96MH21PA-3025
Mfr.Part #
ACT96MH21PA-3025
Description
CONN PLUG MALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Nickel
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating :
13A
Free Hanging (In-Line)
Contact Plating :
Gold
Applications :
Aerospace, Military
Color :
Silver
Termination :
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
21
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Min Operating Temperature :
-65°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Contacts :
21
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
A
Current Rating (Amps) :
13A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
200°C
Free Hanging
Body Plating :
Datasheets
ACT96MH21PA-3025
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded