ACT96MH21BA [V002]
Mfr.Part #
ACT96MH21BA [V002]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CONN PLUG HSG FMALE 21POS INLINE
Circular Connector Housings
Features :
Long Life
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Voltage Rating - DC :
400V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Voltage Rating - AC :
220V
Series :
MKT373
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
1.5μF
Termination :
PC Pins
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Bulk
Through Hole PC Pins Bulk
ACT96MH21BA[V002] Overview
ACT96MH21BA[V002] Features
MKT373 series
ACT96MH21BA[V002] Applications
There are a lot of TE Connectivity
ACT96MH21BA[V002] Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT