ACT96MG41PB-LC
Mfr.Part #
ACT96MG41PB-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 41POS INLINE
Orientation :
B
Electroless Nickel
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
41
Shell Size, MIL :
G
Connector Type :
Plug Housing
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Insert Material :
Plastic
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
1 (Unlimited)
Contact Size :
20
Housing Color :
MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Type :
For Male Pins
Datasheets
ACT96MG41PB-LC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT96MG41PB-LC Overview
ACT96MG41PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT96MG41PB-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT96MG41PB-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT