ACT96MG41AC-3025
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT96MG41AC-3025
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSNG MALE 41POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Composite
Body Material :
Composite
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
41
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Gender :
Male
Housing Color :
Silver
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Number of Contacts :
41
Insert Material :
Plastic
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size, MIL :
G
Orientation :
C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Datasheets
ACT96MG41AC-3025
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT96MG41AC-3025 Overview
ACT96MG41AC-3025 Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT96MG41AC-3025 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT96MG41AC-3025 Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT