ACT96MG16SB-LC
Mfr.Part #
ACT96MG16SB-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 16POS INLINE
Shell Size, MIL :
G
Orientation :
B
Number of Positions :
16
Number of Contacts :
16
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Body Plating :
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
ACT96MG16SB-LC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT96MG16SB-LC Overview
ACT96MG16SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT96MG16SB-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT96MG16SB-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT