ACT96MF32SA-3025-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT96MF32SA-3025-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 32POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
Male
Mount :
Free Hanging
Orientation :
A
Contact Size :
20
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Contacts :
32
Published :
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, MIL :
F
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Plastic
Contact Type :
Crimp
Body Material :
Composite
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
32
Connector Type :
Plug Housing
Shell Material :
Composite
Type :
For Female Sockets
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT96MF32SA-3025-LC Overview
ACT96MF32SA-3025-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT96MF32SA-3025-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT96MF32SA-3025-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT